Usługi przewodnickie
Usługi przewodnickie: Przewodnik Górski Sudecki, Pilot Wycieczek, Przewodnik po Nysie, Przewodnik Terenowy PTTK po Województwie Opolskim, Przewodnik Jurajski, Przewodnik po Ojcowskim Parku Narodowym (licencja), Przewodnik po Karkonoskim Parku Narodowym (licencja), Ratownik KPP.
Witam serdecznie na mojej stronie – wizytówce. Tutaj znajdziesz kilka informacji na temat oferowanych przeze mnie usług przewodnickich. Jeżeli poszukujesz licencjonowanego przewodnika i pragniesz przeżyć niezapomniane chwile poznając Śląsk Opolski, Sudety czy Jurę Krakowsko-Częstochowską – to dobrze trafiłeś!
Turystyką zajmuję się od blisko 15 lat. Większość moich osiągnięć w zakresie turystyki można znaleźć tutaj, na blogu Świat Gór, który powstał w 2013 roku. Moje zainteresowania oscylują głównie w tematyce górskiej i krajoznawczej. Jeśli chodzi o góry uwielbiam podróżować po Sudetach (choć swoją górską przygodę rozpoczynałem w Tatrach), natomiast krajoznawczo mam szczególne zamiłowania do terenów historycznego Śląska i Księstwa Nyskiego.
Rozwój turystyki, a także członkostwo w PTTK doprowadziło do tego, że zdecydowałem spróbować swoich sił jako przewodnik. W 2016 roku ukończyłem szkolenie na Przewodnika Miejskiego PTTK po Nysie. W 2018 roku natomiast ukończyłem kurs i zdobyłem uprawnienia PTTK Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. Od tamtego czasu stale rozwijam się w tej dziedzinie. Ukończyłem wiele kursów doszkalających w tym m.in. na przewodnika po Głuchołazach, Prudniku czy Sudetach Wschodnich. W 2021 roku ukończyłem organizowany przez Oddział PTTK Ziemi Kłodzkiej ponad półtoraroczny kurs oraz zdobyłem uprawnienia państwowe Przewodnika Górskiego Sudeckiego III klasy. Rok później zdobyłem uprawnienia PTTK Pilota Wycieczek, po ukończeniu kursu organizowanego przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną w Nysie. W 2022 roku rozpocząłem przygodę z Jurą Krakowsko-Częstochowską, a na początku września 2023 roku zdobyłem uprawnienia PTTK Przewodnika po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i Woźnicko-Wieluńskiej tzw. Przewodnik Jurajski (posiadam także licencję Przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym, którą zdobyłem w 2019 roku).
Na co dzień jestem pracownikiem jednostki samorządu terytorialnego, a po pracy realizuję się jako turysta i przewodnik. Pełnię również funkcję Wiceprezesa Zarządu Oddziału PTTK Tryton w Nysie. Posiadam uprawnienia ratownika KPP zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ponadto jestem członkiem OSP Przełęk. Stale jednak rozwijam się w zakresie przewodnictwa i turystyki. Zapraszam do współpracy.
Kontakt: adrkol7(at)wp.pl – tel. 734-435-153
Jestem zrzeszony w następujących klubach przewodnickich:
- Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu (SKPS) – od 2022 roku
- Klub Przewodników PTTK Gwarek w Głuchołazach – od 2022 roku
- Klub Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Województwa Opolskiego – od 2020 roku
Poniżej zamieszczam propozycje wyjazdów (jestem jednak otwarty na inne oferty współpracy):
NYSA:
Historycznie jedno z największych i najbogatszych miast Śląskich będące przez wieki stolicą biskupiego księstwa nyskiego. Dzięki swoim władcom zyskała piękną zabudowę i wiele bezcennych dziś obiektów zabytkowych, a przydomek „Śląski Rzym” dumnie rozsławia to miasto w świecie. Pomimo wielu katastrof i wojen, które ją dotknęły wielokrotnie podnosiła się i rozkwitała swoim blaskiem. Lokowana na prawie flamandzkim w 1223 roku zalicza się do najstarszych śląskich miast. Znalazła się w średniowiecznej norymberskiej kronice świata Hartmanna Schedla z roku 1493. Była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Jej los i charakter odmienił król Fryderyk II. Ze stolicy biskupiej stała się potężną twierdzą, która zablokowała rozwój handlowego miasta. Zniszczona w znacznej części w wyniku II wojny światowej. Po odbudowie stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Dziś, po przemianach, które miały miejsce pod koniec XX wieku, na nowo próbuje znaleźć swoje miejsce w Europie i mocno otwiera się na świat.
- Nysa „Śląski Rzym” – Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki, Fontanna Trytona, Piękna Studnia, Ratusz, Pałac i Dwór Biskupi z muzeum, kompleks jezuitów i bożogrobców, wieże Wrocławska z ekspozycją rycerską i wieża ziębicka.
- Twierdza Nysa – Bastion św. Jadwigi z trasą multimedialną, Fort II z warsztatami i izbą kata, Fort Prusy z muzeum militariów i korytarzami podziemnymi, ścieżki edukacyjne Wysokich Obwałowań.
- Nysa inaczej – kompleks ojców Werbistów przy ulicy Rodziewiczówny, kompleks ojców Franciszkanów przy Alei Wojska Polskiego
WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE:
Jest najmniejszym województwem w Polsce. Historycznie w większości położone na terenach Śląska, gdzie Przesieka Śląska stanowiła granicę między Górnym, a Dolnym Śląskiem. Liczne zabytki, góry i jeziora stanowią wielką atrakcję regionu. Województwo jest mieszanką tradycji, kultury, obyczajów i spadkobiercą wielkiego dziedzictwa pozostawionego przez wielu właścicieli. Przez wieki działy się tu rzeczy ważne, mające wielki wpływ na historię Polski, Czech, Austrii, Prus czy Niemiec. Jest to miejsce, gdzie odnajdziemy pozostałości po wspaniałej historii, wielką rolę odgrywały tu kiedyś miasta, zamki i rody szlacheckie. Wydobywano tu złoto, goszczono króla Jana Kazimierza podczas Potopu Szwedzkiego w Polsce, odbywają się tu Festiwale Polskiej Piosenki, odnaleziono pozostałości po pradawnych gadach.
Trasy:
- Opole – stolica Polskiej Piosenki, amfiteatr, Mauzoleum Piastowskie, Most Groszowy, Wzgórze Opolskie.
- Góra św. Anny – sanktuarium św. Anny , amfiteatr i pomnik Powstań Śląskich, geopark.
- Kamień Śląski – sanktuarium św. Jacka, Sebastianeum Silesiacum.
- Brzeg – Zamek Piastów Śląskich, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z barokowymi polichromiami, Ratusz, gotycki Kościół św. Mikołaja.
- Małujowice – kościół św. Jakuba zwany śląską sykstyną.
- Głębinów – drugie w Polsce Sanktuarium św. Rity (patronki spraw trudnych i beznadziejnych), Ośrodek Rybak, Jezioro Nyskie.
- Otmuchów – zamek biskupów wrocławskich, ratusz, kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego.
- Paczków – mury średniowieczne dzięki którym miasto znane jest jako Śląskie Carcassonne, inkastelowany kościół św. Jana Ewangelisty, Muzeum Gazownictwa.
- Głuchołazy – miasto orderu uśmiechu, historia górnictwa złota, dawne uzdrowisko, zabytkowe centrum miasta z kościołem św. Wawrzyńca i wieżą bramy górnej.
- Moszna – Śląski Disneyland, czyli bajkowy pałac Tiele-Wincklerów, fabryka robotów.
- Prudnik – zabytkowe centrum, klasztor franciszkanów, miejsce internowania Prymasa Wyszyńskiego, miasto kolarza Stanisława Szozdy.
- Głogówek – zamek Piastowski (miejsce pobytu Ludwiga van Beethovena), kościół w kościele – kościół św. Franciszka i Domek Loretański, kościół św. Bartłomieja.
JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA:
Jura Krakowsko-Częstochowska to malowniczy region rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce, słynne z unikalnego krajobrazu, skał wapiennych, jaskiń i wielu innych atrakcji przyrodniczych oraz kulturowych. Najwyższym wzniesieniem Jury jest Góra Janowskiego (515,5 m n.p.m.). Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są wapienne ostańce. Skały te powstały w okresie jury, czyli 150 milionów lat temu, gdy obszar ten był pokryty morzem. Najbardziej znanym jest Maczuga Herkulesa. Budowa geologiczna regionu spowodowała, że na Jurze znajduje się wiele jaskiń. Najdłuższą jest Jaskinia Nietoperzowa o długości przeszło 1 km. Na terenie Jury występuje wiele dolin, a najbardziej znaną jest Dolina Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym. Jura to także wspaniała historia, a cechą charakterystyczną krajobrazu są tzw. Orle Gniazda, czyli liczne zamki powstałe w głównej mierze za sprawą Kazimierza III Wielkiego w celu ochrony granicy. Najbardziej znane to Olsztyn, Pieskowa Skała czy Ogrodzieniec. Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko piękne miejsce dla miłośników przyrody i historii, ale także atrakcyjny obszar dla aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Trasy:
- Częstochowa – Jasna Góra i sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, Plac Władysława Biegańskiego, Plac Ignacego Daszyńskiego, Stary Rynek, Archikatedra.
- Olsztyn i okolice – ruiny zamku, rezerwat Góry Sokole, Biakło (Jurajski Giewont), Góry Towarne, Kościół św. Idziego w Zrębicach, Mstów i skała miłości.
- Koniecpol i okolice – kościół w Koniecpolu, Bitwa pod Mełchowem (św. Brat Albert), Lelów i ohel cadyka Dawida Bidermana, Sanktuarium w Świętej Annie.
- Złoty Potok – perła jury – pałac Raczyńskich, dworek Zygmunta Krasińskiego, stawy hodowlane pstrąga, źródła Wiercicy, Brama Twardowskiego, Diabelskie Mosty.
- Żarki – sanktuarium o. Paulinów w Leśniowie, Muzeum Dawnych Rzemiosł, Szlak Kultury Żydowskiej, zabytkowe stodoły, questa jurajska.
- Mirów i Bobolice – Grzęda Mirowska oraz zamki w Mirowie i Bobolicach.
- Podlesice i okolice – Góra Zborów, Morsko, Okiennik Wielki w Skarżycach, Skały Rzędkowickie, źródła Warty w Kromołowie.
- Podzamcze – Zamek Ogrodzieniecki, Góra Birów, Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej.
- Smoleń – ruiny Zamku Pilcza, Dolina Wodącej z Grodziskiem Pańskim i Skałą Biśnik.
- Klucze – Pustynia Błędowska.
- Rabsztyn i okolice – ruiny zamku Rabsztyn, Chata Kocjana, ruiny zamku Bydlin i bitwa Legionów Piłsudskiego pod Krzywopłotami.
- Olkusz – zabytkowe centrum miasta z multimedialną podziemną trasą turystyczną, Bazylika św. Andrzeja, mury miejskie, dworek Machnickich.
- Ojcowski Park Narodowy – Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa, Grodzisko, Kaplica na Wodzie, Ojców, Brama Krakowska, Jaskinia Ciemna, Grota Łokietka.
- Jerzmanowice i okolice – Jaskinia Nietoperzowa, Dolina Będkowska, Dolina Bolechowicka z Bramą Bolechowicką, Dolina Kobylańska.
- Krzeszowice i okolice – pałac Potockich, kościół projektu Karola Fryderyka Schinkla, Klasztor Karmelitów w Czernej, Zamek Tenczyn w Rudnie, sanktuarium w Alwerni, skansen budownictwa drewnianego w Wygiełzowie.
SUDETY:
Ten magiczny zakątek górski położony jest na południowo-zachodnim obszarze Polski oraz w północnych Czechach i niewielkim obszarze Niemiec. Sudety podzielić możemy na Zachodnie, Środkowe, Wschodnie i Przedgórze Sudeckie. Najwyższym szczytem jest Śnieżka 1603 m n.p.m. będąca jednocześnie najwyższym szczytem Czech. Sudety posiadają prawdziwe bogactwo skał, minerałów, tworzyły wspaniałą historię, pomagały rozwijać pierwsze osady, miasta i wioski. Dziś są obszarem, gdzie różne narody rozwijały ten region, tworząc wspaniałą, wyjątkową architekturę. Żyli tu ludzie wielcy, którzy na zawsze zapisali się w historii Śląska i Europy. Sudety są bogate w infrastrukturę turystyczną, posiadają liczne szlaki turystyczne, schroniska górskie, wieże widokowe. Można tu uprawiać sporty letnie i zimowe.
Trasy:
- Sudety Zachodnie:
Atrakcje takich okolic jak: Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Karpacz.
Wycieczki górskie w Karkonosze (Śnieżka, Szrenica czy Śnieżne Kotły), Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień), Rudawy Janowickie (Sokolik i Krzyżna Góra, Skalnik). - Sudety Środkowe:
Atrakcje takich okolic jak: Wałbrzych, Sokołowsko, Kłodzko, Kamienna Góra, Krzeszów, obiekty Riese w Górach Sowich.
Wycieczki górskie w Góry Kamienne (Waligóra, Andrzejówka), Góry Sowie (Wielka Sowa, Kalenica), Góry Wałbrzyskie (Borowa, Chełmiec), Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Narożnik i Skalna Czaszka). - Sudety Wschodnie:
Atrakcje takich okolic jak: Kletno, Międzygórze, Złoty Stok, Głuchołazy, Lądek Zdrój.
Wycieczki górskie w Góry Złote (Borówkowa Góra, Trojak, Jawornik Wielki, Kowadło), Góry Bialskie (Rudawiec, Czernica), Masyw Śnieżnika (Śnieżnik, Czarna Góra, Trójmorski Wierch, Igliczna) i Góry Opawskie (Biskupia Kopa, Srebrna Kopa, Przednia Kopa, rejon Prudnickiego Lasu). - Przedgórze Sudeckie:
Atrakcje takich okolic jak: Świdnica, Wojsławice, Sobótka.
Wycieczki górskie w Masyw Ślęży (Ślęża).
PILOTAŻE:
Jestem pilotem wycieczek krajowych. Współpracuję z biurami podróży w zakresie wyjazdów pilockich po naszym kraju. Kierunki w których najczęściej pracuję to: Kraków, Oświęcim, Wadowice, Wieliczka, Bochnia, Bielsko-Biała, Pszczyna. Jestem otwarty na inne rejony Polski i ofertę współpracy.