GórySudety

Wapniarka (518 m n.p.m.)

Wapniarka (518 m n.p.m.) to wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Masywie Śnieżnika, paśmie Krowiarki. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Krosnowice – Czerwoniak – Krosnowice

Długość: ok.2,5 km.

Punkty GOT: 4 pkt.

Mapa:

Mapa trasy za www.mapa-turystyczna.pl
Mapa trasy za www.mapa-turystyczna.pl

Opis:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis krótkiej wycieczki na Wapniarkę (518 m n.p.m.), jaką odbyłem w sobotę (15.05.2021 r.). Wtedy to razem z kol. Łukaszem Łacnym ruszyliśmy w Kotlinę Kłodzką i Krowiarki, celem zdobycia: Czerwoniaka (399 m n.p.m.), Wapniarki (518 m n.p.m.) i Sarnicy (551 m n.p.m.). Tak więc zapraszam do lektury.

Po zdobyciu Czerwoniaka (399 m n.p.m.) i dotarciu do auta, szybko przejechaliśmy do sąsiedniego Gorzanowa, skąd planujemy ruszyć na drugi cel naszej dzisiejszej wycieczki. Nim jednak ruszymy na szlak na chwilę zatrzymujemy się przy Kościele św. Marii Magdaleny, do którego udaje nam się wejść do środka, bowiem akurat trwa sprzątanie świątyni.

Warto wiedzieć, że początki kościoła XIV wieku. Wtedy też spłonął za sprawą husytów, ale odbudowany został w XVI wieku z zachowaniem gotyckiego, trójbocznie zamkniętego prezbiterium. Przebudowy dokonano w XVII wieku. W połowie XVIII wieku Gorzanów stał się własnością hrabiego Jana Fryderyka von Herberstein. Nowy właściciel zatrudnił wspaniałych architektów włoskich Nicelli Lorenza, Andrea Carove oraz Carlo Lugaro do przebudowy tutejszego słynnego pałacu oraz kościoła.

Świątynia otrzymała wystrój późnego baroku i troszkę rokoko. Wewnątrz znajduje się bogato złocony ołtarz główny. Jego architekturę stanowi barokowy „częściowy” baldachim wsparty na luźno ustawionych kolumnach. Ołtarz wykonał prawdopodobnie Ignacy Klahar. Niegdyś zawierał on obraz Matki Boskiej, który był wierną kopią dzieła Łukasza Cranacha, obecnie zawiera wizerunek M.B. Częstochowskiej.

Gorzanów - Kościół św. Marii Magdaleny.
Gorzanów – Kościół św. Marii Magdaleny.
Wnętrze świątyni.
Wnętrze świątyni.

Po wyjściu ze świątyni, wracamy do samochodu i kierujemy się na dworzec PKP w Gorzanowie. Dziś odpuszczamy zwiedzanie tutejszego pałacu. Choć warto się tutaj wybrać – następnym razem. Tymczasem na dworcu zostawiamy nasz samochód, wysiadamy, zabieramy plecaki i ruszamy w drogę za znakami zielonego szlaku turystycznego. Ten początkowo wiedzie wzdłuż linii kolejowej, przez którą przechodzimy po pewnym czasie. Tutaj pojawia się piękny widok na masyw Dębowej (505 m n.p.m.), na stokach, której znajduje się ciekawy punkt widokowy o nazwie Kapelusz, który planujemy dziś zdobyć.

Dworzec PKP w Gorzanowie.
Dworzec PKP w Gorzanowie.
Masyw Dębowej (505 m n.p.m.).
Masyw Dębowej (505 m n.p.m.).

Mijamy ostatnie zabudowania Gorzanowa i rozpoczynamy podejście w stronę tzw. Antonówki, gdzie znajduje się pierwsza ciekawostka na naszej trasie. Jest nią Kaplica św. Antoniego Padewskiego, która została ufundowana przez właściciela pałacu w Gorzanowie Johanna Friedricha von Herbersteina w 1660 roku. Budowla na planie centralnym, czworoliścia, należy do jednych z pierwszych przykładów sztuki barokowej w hrabstwie kłodzkim.

Kaplica św. Antoniego Padewskiego.
Kaplica św. Antoniego Padewskiego.

Dalej szlak prowadzi nas za kaplicę, gdzie skręca w prawo i kieruje w stronę granicy lasu. Ten odcinek to kolejne podejście do momentu wypłaszczenia, którym dalej wędrujemy będąc cały czas na granicy lasu. W końcu docieramy do bardzo ciekawego punktu widokowego skąd roztacza się panorama na Masyw Śnieżnika z dobrze dziś widocznym Śnieżnikiem (1425 m n.p.m.), Góry Orlickie z Suchym Vrchem (995 m n.p.m.) oraz na Góry Bystrzyckie z Czerńcem (891 m n.p.m.), Jagodną (985 m n.p.m.) oraz masywem Łomnickiej Równi (898 m n.p.m.).

Panorama z punktu widokowego.
Panorama z punktu widokowego.
Widok na Masyw Śnieżnika.
Widok na Masyw Śnieżnika.
Widok na masyw Czerńca (891 m n.p.m.).
Widok na masyw Czerńca (891 m n.p.m.).
Widok na masyw Jagodnej (985 m n.p.m.).
Widok na masyw Jagodnej (985 m n.p.m.).

Ruszamy w dalszą drogę, a nasz szlak skręca w lewo. Teraz przed nami podejście na szczyt o nazwie Łagodna (457 m n.p.m.). Po jego pokonaniu skręcamy w prawo i dalej za znakami zielonego szlaku turystycznego idziemy do miejsca, w którym w lewo skręcać będzie ścieżka na wierzchołek Wapniarki (518 m n.p.m.). Tutaj oczywiście skręcamy i rozpoczynamy ostatnie podejście – na tej trasie.

Wspinamy się na Wapniarkę.
Wspinamy się na Wapniarkę.

Szybko i sprawnie je pokonujemy i meldujemy się u podnóża drewnianej wieży widokowej na Wapniarce. Tak więc wierzchołek zdobyty, ale od razu jesteśmy zaskoczeni. Okazuje się, że wieża jest zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Zdemontowano już schody na pierwszy poziom – tak to niestety jest z drewnianymi konstrukcjami w górach (długo nie wytrzymują – obecna konstrukcja pochodzi z 2010 roku). Szkoda, bo liczyliśmy na widoki z wieży, ale te refunduje nam pobliska formacja skalna, z której roztacza się ciekawy widok na Góry Bardzkie.

Warto jeszcze wspomnieć, że Wapniarka to szczyt położony w Masywie Śnieżnika w paśmie Krowiarek. Niewielkie wzniesienie w kształcie kopca, o dość stromych zboczach z wyraźnie podkreśloną częścią wierzchołkową i wieżą widokową na szczycie, co czyni je rozpoznawalnym w terenie. Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika – głównie łupków łyszczykowych, a podrzędnie z wapieni krystalicznych – marmurów kalcytowych i dolomitowych serii strońskiej. Stanowi jeden z większych obszarów krasowych w paśmie Krowiarek.

Wapniarka to jedna z najbogatszych florystycznie sudeckich gór, gdzie rośnie cały wachlarz rzadkich lub chronionych roślin. Do najważniejszych należy obuwik pospolity a także duże populacje goryczki krzyżowej, buławnika wielkokwiatowego, żłobika koralowego i przylaszczki wiosennej. Niewielkie powierzchnie góry porośnięte są roślinnością kserotermiczną. Znajdują się tutaj najcenniejsze w Krowiarkach fragmenty ciepłolubnej buczyny storczykowej związek Cephalanthero-Fagion, które są silnie zagrożone zniszczeniem i znajdują się poza jakąkolwiek formą ochrony.

Wapniarka - nieczynna już wieża widokowa.
Wapniarka – nieczynna już wieża widokowa.
Wapniarka - widok na Góry Bardzkie.
Wapniarka – widok na Góry Bardzkie.
Wapniarka - formacje skalne na szczycie.
Wapniarka – formacje skalne na szczycie.

Na szczycie spędzamy trochę czasu, odpoczywając i racząc się kanapkami. W końcu jednak czas ruszyć w dalszą drogę. Z Wapniarki schodzimy za znakami Drogi św. Jakuba, która doprowadza nas ponownie do zielonego szlaku turystycznego, a ten dalej prowadzi do miejsca, gdzie skręca w lewo i sprowadza w dół (tędy wcześniej wchodziliśmy). Nie schodzimy na dół bowiem w planie mamy jeszcze do zdobycia Kapelusz. Tam jednak nie prowadzi znakowany szlak turystyczny, dlatego też od tego miejsca dalej wędrować będziemy bezszlakowo.

Trasa prowadzi nas płasko i szybko docieramy do dużego rozejścia dróg. Tutaj po analizie mapy odnajdujemy właściwą drogę. Idąc dalej przed nami wyłania się kolejne rozejście dróg. W lewo prowadzi zejście w stronę Kaplicy św. Antoniego (tutaj planujemy później schodzić), a w prawo ścieżka w stronę Kapelusza. Pokonujemy następny odcinek trasy i docieramy do kolejnego rozejścia. Tutaj skręcamy w lewo i schodzimy nieco w dół.

Chwilę później meldujemy się przy punkcie widokowym Kapelusz. Znajduje się tutaj prowizoryczny maszt z Polską flagą. Jest to także bardzo ciekawy punkt widokowy na Gorzanów oraz znajdujące się na drugim planie Góry Bystrzyckie z masywami Czerńca (891 m n.p.m.), Jagodnej (985 m n.p.m.) i Łomnickiej Równi (898 m n.p.m.), z prawej widoczny jest także Wolarz (852 m n.p.m.).

Punkt widokowy Kapelusz.
Punkt widokowy Kapelusz.
Panorama widokowa na Góry Bystrzyckie.
Panorama widokowa na Góry Bystrzyckie.
Na pierwszym planie Gorzanów, w tle masywy Czerńca i Jagodnej.
Na pierwszym planie Gorzanów, w tle masywy Czerńca i Jagodnej.

Kończymy nasz pobyt na punkcie widokowym i ruszamy w drogę powrotną. Docieramy do rozejścia, gdzie wkraczamy na ścieżkę, o której wcześniej wspomniałem. Ta powoli sprowadza nas w stronę Kaplicy św. Antoniego Padewskiego. Stąd już zielonym szlakiem turystycznym kierujemy się do Gorzanowa, gdzie kończymy tą część naszej wycieczki. Czerwoniak zaliczony, Wapniarka zaliczona, teraz czas ruszać na Sarnicę. Tymczasem mimo braku wieży polecam wszystkim Wapniarkę, bowiem znajduje się tutaj wiele innych ciekawostek wartych zobaczenia.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.