Wieżyca (395 m n.p.m.)
Wieżyca (395 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pogórza Bolkowskiego, wchodzące w skład Pogórza Wałbrzyskiego. Zapraszam.
Trasa:
Bronówek – Wieżyca – Bronówek
Długość – ok. 500 m
Pkt. GOT – 1
Mapa:
Relacja:
W dzisiejszej relacji zapraszam na opis przedostatniej wycieczki w ramach mojego urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie.
Piąty dzień urlopu rozpoczynam od śniadania na mojej kwaterze w Jaworze, którą opuszczam rankiem. Dziś w planie mam wizytę na Zamku Książ i spacer na Skibę (433 m n.p.m.). Jako, że udało mi się wyjechać dosyć wcześnie postanawiam jeszcze na chwilę zatrzymać się w miejscowości Bronówek. Tutaj przy ulicy Podgórnej jest trochę miejsca gdzie można zaparkować samochód.
Wysiadam, nie zabieram nawet plecaka, ale ruszam na krótki spacer, bo zaledwie po przejściu 170 metrów bez większego wysiłku melduję się na Wieżycy (395 m n.p.m.). Jest to najwyższe wzniesienie Pogórza Bolkowskiego, wchodzące w skład Pogórza Wałbrzyskiego. Wzniesienie zbudowane jest ze staropaleozoicznych zieleńców należących do metamorfiku kaczawskiego.
Ciekawostką tego wzniesienia jest wieża widokowa, która powstała z okazji 100 rocznicy bitwy pod Dobromierzem. W 1745 ze szczytu góry dowódcy austriaccy wypatrywali wojsk pruskich przed wspomnianą bitwą. Dla uuczcenia 100 rocznicy postanowiono wznieść tutaj pomnik, który równocześnie miał być wieżą widokową. Z powodu braku funduszy wieżę ukończono dopiero w 1852. W latach 1877-1879 wieżę przebudowano według projektu Karla Lüdecke na Pomnik Chwały Żołnierza Pruskiego. Obok wieży wybudowano restaurację z salą balową oraz letnią restaurację. Po wojnie obiekty na Wieżycy działały do około 1952, gdy dzierżawcy zrezygnowali z powodu nadmiernych obciążeń podatkowych. Już około 3 lata później restauracje przestały istnieć. W 1991 wieżę zakupił prywatny właściciel, który przeprowadził remont obiektu.
W ten sposób udaje mi się zdobyć szczyt zaliczany do Sudeckiego Włóczykija. Zdjęcie pamiątkowe zrobione, a ja ruszam do samochodu i dalej kieruję się w stronę Zamku Książ.