GórySudety

Wilcza Góra (367 m n.p.m.)

Wilcza Góra (367 m n.p.m.) to wzniesienie na Pogórzu Kaczawskim słynące z charakterystycznego kształtu. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Parking – Rezerwat Przyrody Wilcza Góra – Parking

Długość: ok. 3 km

Punkty GOT: 4

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis kolejnej wycieczki w ramach mojego urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie, a przez większość urlopu towarzyszył mi kolega z kurs Włodek Kotwas.

Drugi dzień urlopu rozpoczynamy wczesnym rankiem od śniadania na naszej kwaterze. Wybór padł na Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Złotoryi (dobra cena, super warunki – polecam ten obiekt). Tuż po śniadaniu wsiadamy już do jednego samochodu i ruszamy w podróż po Pogórzu Kaczawskim. Dziś w planie mamy: Wilczą Górę, Czartowską Skałę, Zawodną, Wielisławkę i Ostrzycę. Dzień zapowiada się ciekawie.

Na początek opuszczamy Złotoryję i zatrzymujemy się na niewielkim parkingu tuż za miejscowością przed torami kolejowymi. Nasz pierwszy cel to Wilcza Góra (367 m n.p.m.). Wysiadamy z samochodu i ruszamy w drogę za znakami zielonego szlaku turystycznego.

Parking przy szlaku.
Parking przy szlaku.

Trasa prowadzi nas łagodnie ku górze, nie ma tu jakiegoś ciężkiego podejścia. Systematycznie zdobywamy wysokość idąc przez las, aż w końcu wychodzimy na otwartą przestrzeń. Szlak dalej prowadzi nas prosto w kierunku widocznego przed nami lasu. Tuż przed wejściem do niego z prawej strony pojawia się ciekawy widok na Pogórze Kaczawskie. Bardzo dobrze widać dwa nasze dzisiejsze cele: Ostrzycę (501 m n.p.m.) i Zawodną (445 m n.p.m.), gdzie znajduje się wieża widokowa.

Kierunek Wilcza Góra.
Kierunek Wilcza Góra.
Widok na Pogórze Kaczawskie.
Widok na Pogórze Kaczawskie.
Z lewej widoczna Zawodna.
Z lewej widoczna Zawodna.
Widok na Ostrzycę Proboszczowicką.
Widok na Ostrzycę Proboszczowicką.

Wchodzimy ponownie do lasu, szlak skręca w prawo, a my idziemy dalej zgodnie za oznaczeniami. Idąc analizujemy mapę i w pewnym momencie dostrzegamy odbijającą w lewo ścieżkę. Postanawiamy w nią skręcić i w taki sposób po kilku chwilach wychodzimy na terenie rezerwatu przyrody Wilcza Góra.

Rezerwat utworzony został w 1959 roku na Wilczej Górze z bazaltową różą skalną (spękane, łukowato wygięte bazalty w kształcie pięciobocznych słupów) oraz unikatową roślinnością. Ma powierzchnię 1,6267 ha i jest to rezerwat przyrody nieożywionej. Poza formami geologicznymi na terenie rezerwatu znajduje się również ostoja przyrody ożywionej. W szczelinach wietrzejących bazaltów rosną zespoły paproci szczelinowych (chasmofitów) – są to: paprotka zwyczajna oraz zanokcice – skalna, murowa i północna. Rosną tu także orlica pospolita, nerecznica samcza, wietlica samicza, paprotnica krucha i cienistka Roberta.

Przed nami pojawia się Wilcza Góra (367 m n.p.m.). Jest pozostałością wulkanu, który był aktywny w [neogenie], w środkowym miocenie, ok. 15,5 mln lat temu[2], w związku z zachodzącymi wówczas alpejskimi ruchami górotwórczymi. Obecnie widoczne wzniesienie nie stanowi jednak stożka wulkanicznego, lecz resztkę komina, którym magma przedostawała się ku powierzchni, tzw. nek. Stożek wulkanu znajdował się wyżej, jednak w późniejszych okresach został zniszczony, odsłaniając głębsze warstwy skał.

Na początku XX wieku na zboczach Wilkołaka rozpoczęła się eksploatacja bazanitu. Obecnie wyrobiska otaczają wierzchołek z trzech stron. Na wschodnim zboczu funkcjonuje Kopalnia Bazaltu Wilcza Góra należąca do firmy Colas. W wyniku działalności kopalni zniszczona została znaczna część góry. W nocy z 25 na 26 sierpnia 2019 roku doszło do oberwania się części zbocza góry w wyniku czego wstrzymano wydobycie w kopalni. Wydobycie wstrzymano, a kierownictwo firmy wstrzymało się z oficjalnym komentarzem tego zdarzenia do czasu zakończenia badań prowadzonych przez Wyższy Urząd Górniczy.

Dzięki wyrobiskom kamieniołomu można obserwować niemal pełny przekrój komina wulkanicznego, z różnymi rodzajami skał wulkanicznych i starszych piaskowców oraz efekty innych zjawisk wulkanicznych. Najciekawszą formą jest tzw. róża bazaltowa – układ słupów rozchodzących się gwiaździście z jednego punktu. Jest to unikat na skalę krajową.

Rezerwat przyrody Wilcza Góra.
Rezerwat przyrody Wilcza Góra.

Robimy trochę zdjęć będąc w rezerwacie, a następnie opuszczamy jego teren idąc ścieżką wzdłuż góry. Na naszej trasie pojawia się ogrodzenie, a w pewnym momencie dostrzegamy, że jest ono przerwane. Decydujemy się przejść przez nie z nadzieją na jakiś widok. Dzięki temu udaje nam się dotrzeć do miejsca z którego roztacza się świetna panorama na Wilczą Górę oraz wyrobisko.

Wilcza Góra.
Wilcza Góra.

Opuszczamy punkt widokowy i wracamy na ścieżkę, która dalej prowadzi nas wzdłuż ogrodzenia, aż docieramy do miejsca w którym łączymy się z kolejną ścieżką. Tutaj skręcamy w prawo i rozpoczynamy wędrówkę w kierunku parkingu. Po kilkudziesięciu metrach wchodzimy na zielony szlak turystyczny, dalej wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie otwierają się ciekawe widoki.

I znów widoki na Pogórze Kaczawskie.
I znów widoki na Pogórze Kaczawskie.

W pewnym momencie szlak skręca w lewo, a w prawo idzie ścieżka na którą teraz wkraczamy. Idąc dalej ponownie wchodzimy na zielony szlak i już jesteśmy na drodze którą wchodziliśmy na Wilczą Górę. W ten sposób zamykamy naszą pętlę, a chwilę później docieramy na parking, gdzie zostawiliśmy nasz samochód.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.