GórySudety

Włodarz (811 m.n.p.m.)

Włodarz (811 m.n.p.m.) to góra położona w północno-zachodniej części pasma Gór Sowich, w małym grzbiecie Masywu Włodarza. Zapraszam.

Trasa:

Stawy nad Głuszycą – Kompleks Soboń – Włodarz – Przełęcz Marcowa – Stawy nad Głuszycą

Długość: ok. 7 km.

Punkty GOT: 10 pkt.

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis wycieczki, którą odbyłem pod koniec grudnia 2020 roku. Wtedy to razem ze znajomymi Jerzym Strzelczykiem oraz Tomkiem Drozdowskim postanowiliśmy wyruszyć w Sudety Środkowe, a dokładnie w Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie. Za cel obraliśmy sobie zdobycie Jałowca (751 m.n.p.m.) oraz Włodarza (811 m.n.p.m.). Relację postanowiłem podzielić na dwa wpisy, a dziś zapraszam na spacer na drugi z wyżej wspomnianych szczytów.

Po zejściu z Jałowca i dotarciu na dworzec w Jedlinie-Zdrój, gdzie zostawiliśmy nasz samochód, ruszamy teraz do Głuszycy. Naszym celem teraz przejście ciekawej pętli z Głuszycy na Włodarz (811 m.n.p.m.). Początkowo planowaliśmy zostawić samochód w Głuszycy na parkingu przy ulicy Leśnej, ale po dotarciu na miejsce okazało się, że można podjechać dalej i udaje nam się dotrzeć do tzw. stawów nad Głuszycą. Tutaj jest sporo miejsca, gdzie bezpiecznie możemy zostawić nasz samochód.

Stawy w Głuszycy na tzw. Marcowym Potoku przy ul. Leśnej to wyjątkowo urokliwie miejsce, gdzie mamy do czynienia z bardzo czystą wodą i leśnym otoczeniem. Stawy nie spełniają dziś warunków dla bezpiecznego pływania, choć na pierwszym stawie istniało przed wojną kąpielisko miejskie wyposażone w pomost i trójpoziomową skocznię. Przed wojną stawy stanowiły też zaplecze logistyczne dla działających na terenie miasta zakładów przemysłowych, produkujących m.in. dla przemysłu zbrojeniowego. Woda była nieodzowna w procesie technologicznym.

Wysiadamy z samochodu, zabieramy plecaki, przyglądamy się jeszcze chwilę stawom i robimy sobie pamiątkowe zdjęcia przy tabliczce Parku Krajobrazowego Gór Sowich, bowiem jesteśmy na samej granicy parku. Po chwili decydujemy się ruszyć w drogę. Na zegarkach mamy godzinę 12:00 także czas nas trochę zaczyna gonić. Przed nami teraz marsz wzdłuż potoku Marcowy Duży w kierunku kompleksu Soboń.

Park Krajobrazowy Gór Sowich.
Park Krajobrazowy Gór Sowich.
Stawy nad Głuszycą.
Stawy nad Głuszycą.

Szlak prowadzi nas leśną ścieżką, systematycznie zdobywamy wysokość. W pewnym momencie ścieżka zakręca i dalej szlak prowadzi nas w stronę tajemniczego kompleksu Soboń. Na trasie zaczynają pojawiać się ruiny obiektów związanych z całym kompleksem. Ścieżka ponownie zakręca i prowadzi na w stronę szczytu Soboń (716 m.n.p.m.).

Jest to wzniesienie położone w północno-zachodniej części pasma Gór Sowich, w niewielkim grzbiecie Masywu Włodarza. Góra zbudowana z gnejsów nazywanymi gnejsami sowiogórskimi. Wierzchołek i zbocza w całości porośnięte lasem świerkowym regla dolnego, z niewielką domieszką drzew liściastych.

Największą ciekawostką szczytu są znajdujące się na południowo-zachodnim zboczu podziemne sztolnie wykonane według nazistowskiego projektu Olbrzym (niem. „Riese”) z okresu II wojny światowej. Do zasadniczej części podziemnego kompleksu prowadzą dwa wejścia. Kompleks „Soboń” składa się z trzech sztolni prowadzonych ze zbocza góry do jej wnętrza pod kątem prostym. Dwie sztolnie wydrążono do punktu centralnego trzecią rozpoczęto. W punkcie centralnym, gdzie pod ziemią schodziły się wyrobiska, na powierzchni rozpoczęto budowę tajemniczego obiektu, którego fundamenty są widoczne.

Na powierzchni zachowało się kilka obiektów związanych z całym kompleksem, które wędrując możemy podziwiać i fotografować. Przy jednym z takich obiektów, w miejscu gdzie ponadto zaczyna swój bieg zielony szlak turystyczny, a żółty idzie w inną stronę, postanawiamy zrobić sobie dłuższą przerwę.

Kompleks Soboń.
Kompleks Soboń.
Kompleks Soboń.
Kompleks Soboń.

Po przerwie ruszamy w dalszą drogę. Tym razem ruszamy za znakami zielonego szlaku turystycznego. Z lewej obchodzimy wierzchołek Sobonia (715 m.n.p.m.), a tuż za szczytem docieramy do rozejścia dróg. W tym miejscu mamy możliwość albo iść dalej szlakiem do rozdroża pod Moszną, albo skrócić sobie drogę na Włodarz (811 m.n.p.m.) i przejść kawałek nieoznakowaną ścieżką. Wybieramy tą drugą opcję ze względu na fakt, że na zegarkach mamy dosyć późną godzinę.

Rozpoczynamy podejście w kierunku Włodarza. Ścieżka niestety jest nie przetarta dlatego też musimy torować. Sprawnie jednak pokonujemy ten odcinek i docieramy do oznaczeń Głównego Szlaku Sudeckiego. Skręcamy w lewo i po kilku metrach, skręcając w prawo wchodzimy na nieoznakowaną ścieżkę prowadzącą na wierzchołek naszego celu. Pokonujemy podejście i chwilę później stajemy na szczycie Włodarza.

Włodarz (811 m.n.p.m.) to szczyt o wysokości 811 m n.p.m. położony w północno-zachodniej części pasma Gór Sowich, w małym grzbiecie Masywu Włodarza. Góra stanowi masyw oddzielnego pasma ciągnącego się na północny zachód od Przełęczy Sokolej przez Sokół, Osówkę, Moszną i Jaworek, a zakończonego Jedlińską Kopą i Strażową Górą.

Wzniesienie o stromych zboczach, z płaskim, wyrazistym, kopulastym wierzchołkiem, zbudowane jest z gnejsów, nazywanymi przez geologów, gnejsami sowiogórskimi. Wierzchołek i zbocza porośnięte w całości lasem świerkowym regla dolnego z domieszką buka. Na szczycie znajduje się ciekawa formacja skalna z której roztacza się przepiękna panorama widokowa na Góry i Pogórze Wałbrzyskie, dlatego też na szczycie decydujemy się zrobić sobie dłuższą przerwę. Mamy czas na podziwianie widoków, a także zrobienie pamiątkowych zdjęć m.in. z tabliczką szczytu.

Włodarz - wierzchołek.
Włodarz – wierzchołek.
Nasza ekipa na Włodarzu.
Nasza ekipa na Włodarzu.
Włodarz - panorama widokowa.
Włodarz – panorama widokowa.
Włodarz - widok na Chełmiec i Trójgarb.
Włodarz – widok na Chełmiec i Trójgarb.
Włodarz - widok w stronę Wałbrzycha.
Włodarz – widok w stronę Wałbrzycha.
Włodarz - widok na Pogórze Wałbrzyskie.
Włodarz – widok na Pogórze Wałbrzyskie.

W końcu decydujemy się zakończyć naszą przerwę na szczycie, czas zaczyna nas gonić, a przed nami jeszcze droga powrotna. Tak więc zabieramy plecaki i rozpoczynamy zejście nieoznakowaną ścieżką w stronę Głównego Szlaku Sudeckiego. Po chwili docieramy do oznaczeń i teraz kierujemy się w stronę przełęczy Marcowej. Zejście na przełęcz jak się okazuje obfituje we wspaniałe panoramy widokowe. Ze względu na wycinkę drzew w Masywie Włodarza. Tuż pod szczytem powstała piękna polana widokowa. Co chwila zatrzymujemy się aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Na horyzoncie dostrzegamy m.in. Góry Kamienne z Ruprechtickim Szpicakiem czy Waligórą, Góry Wałbrzyskie z Jałowcem (751 m.n.p.m.) na którym przed chwilą byliśmy, a także z Borową (853 m.n.p.m.), a także w oddali z Chełmcem (850 m.n.p.m.) i Trójgarbem (778 m.n.p.m.). W oddali gdzieś między chmurami dostrzegamy także majaczące Karkonosze, a idąc dalej w naszej panoramie pojawia się widok na Górę Choina (450 m.n.p.m.) z Zamkiem Grodno, czy na Masyw Ślęży. Ciężko ruszyć nam dalej gdy na horyzoncie takie wspaniałe widoki. Czas jednak wędrować w kierunku przełęczy.

Panorama widokowa z polany pod Włodarzem.
Panorama widokowa z polany pod Włodarzem.
Widok w stronę Gór Kamiennych.
Widok w stronę Gór Kamiennych.
Ruprechticky Spicak
Ruprechticky Spicak
Widok w stronę Waligóry.
Widok w stronę Waligóry.
Widok na Góry Wałbrzyskie.
Widok na Góry Wałbrzyskie.
Widok na Zamek Grodno.
Widok na Zamek Grodno.
Widok na Masyw Ślęży.
Widok na Masyw Ślęży.

Przełęcz Marcowa (715 m.n.p.m.) to przełęcz położona na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich w Masywie Włodarza w zachodnio-środkowej części Gór Sowich. Przełęcz stanowi rozległe, w całości porośnięte lasem regla dolnego siodło, łagodnie wcięte między wzniesienia Włodarza (811 m.n.p.m.) i Jedlińskiej Kopy (744 m.n.p.m.). Na przełęczy znajduje się drewniana wiata odpoczynkowa, z której jednak nie odpoczywamy, bowiem już tam ktoś siedzi, a my decydujemy się iść dalej.

Przełęcz Marcowa.
Przełęcz Marcowa.

Z Przełęczy Marcowej rozpoczynamy zejście niebieskim szlakiem turystycznym w stronę stawów nad Głuszycą, gdzie pozostawiliśmy nasz samochód. Schodząc musimy uważać bowiem ścieżka jest nieco oblodzona – a my raczków nie mamy. Bezpiecznie udaje nam się jednak zejść i około 14:45 docieramy do naszego samochodu zamykając tym samym ciekawą pętlę w Masywie Włodarza.

Schodząc w międzyczasie skontaktowała się z nami nasza koleżanka z kursu Asia. W taki sposób zrodził nam się plan spotkania. Po dotarciu do samochodu, wsiadamy do środka, zjeżdżamy do Głuszycy. Po drodze zabieramy Asię i teraz wszyscy razem ruszamy do kamieniołomu w Głuszycy gdzie można dotrzeć samochodem.

Na miejscu okazuje się, że jest to bardzo ciekawe miejsce, bowiem jest to dawny kamieniołom melafiru, nieczynny od lat 70-tych XX wieku, położony na wysokości 585 m n.p.m. To wyrobisko zalane wodą, otoczone kilkusetmetrowymi skalnymi ścianami, które stanowią wschodnie zbocza masywu Ostoja w Górach Suchych. Szczyty porośnięte są bujną roślinnością lasów sosnowych, świerkowych i bukowych.

Robimy tutaj kilka pamiątkowych zdjęć, chwilę spędzamy na rozmowach, a następnie wracamy do samochodu i ruszamy w drogę powrotną do Głuszycy, aby odwieźć Asię. Jednak po drodze zatrzymujemy się w jednym miejscu, na polanie widokowej z której roztacza się świetna panorama na okoliczne góry. Idąc od lewej dostrzec możemy m.in.: Szerzawę (628 m.n.p.m.), masyw Włodarza (811 m.n.p.m.), Wielką Sowę (1014 m.n.p.m.) czy Włodzicką Górę (757 m.n.p.m.).

Kamieniołom w Głuszycy.
Kamieniołom w Głuszycy.
Nasza ekipa.
Nasza ekipa.
Panorama widokowa z okolic kamieniołomu.
Panorama widokowa z okolic kamieniołomu.
Widok na Szerzawę.
Widok na Szerzawę.
Zbliżenie na Wielką Sowę.
Zbliżenie na Wielką Sowę.
Włodzicka Góra.
Włodzicka Góra.

Po przerwie na pamiątkowe zdjęcia ruszamy do Głuszycy, gdzie żegnamy się z Asią i następnie ruszamy w drogę powrotną do Nysy. W ten sposób dobiega końca nasza wycieczka podczas której mogliśmy zdobyć Jałowiec (751 m.n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich oraz Włodarz (811 m.n.p.m.) w Górach Sowich. Sam Włodarz to bardzo ciekawy szczyt z pięknym punktem widokowym. To także ciekawa historia kompleksu Riese. Warto się tutaj wybrać.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Jeden komentarz do “Włodarz (811 m.n.p.m.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.