GórySudety

Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.)

Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) to szczyt położony w Wysokim Grzbiecie w Górach Izerskich tuż nad Szklarską Porębą. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Zakręt Śmierci – Wysoki Kamień – Zakręt Śmierci

Długość: ok. 6,5 km

Punkty GOT: 7

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis mojej pierwszej wycieczki w ramach urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie, a przez większość urlopu towarzyszył mi kolega z kurs Włodek Kotwas.

W poniedziałek (12.01.2021 r.) ruszam wczesnym rankiem z Nysy w kierunku Szklarskiej Poręby. Mój cel to słynny Zakręt Śmierci. Trasa mija mi bardzo szybko, a około godziny 10:00 melduję się na miejscu. Mamy poniedziałek, dlatego na znajdującym się tutaj parkingu jest sporo miejsca, gdzie można zaparkować. Chwilę później dociera do mnie kolega Włodek i w ten sposób zaczynamy naszą przygodę.

O samym Zakręcie Śmierci nieco więcej na końcu relacji, natomiast tymczasem za znakami żółtego szlaku turystycznego rozpoczynamy wędrówkę na Wysoko Kamień (1058 m n.p.m.). Wędrówkę rozpoczynamy na wysokości 787 m n.p.m., także przed nami na szczyt do pokonania nieco ponad 300 metrów przewyższenia na dystansie nieco ponad 3 kilometrów. Tak więc na początek urlopu podejście na rozgrzewkę.

Ruszamy powoli, a szlak wiedzie nas leśną ścieżką, która nie obfituje w panoramy widokowe. Mniej więcej po przejściu 1,5 km docieramy na wierzchołek Czarnej Góry (964 m n.p.m.), gdzie znajdują się ciekawe formacje skalne o nazwie Dzwonnica. Jest to staropaleozoiczna grupa skalna o wysokości około 10 metrów. Grupa ta wykorzystywana jest przez wspinaczy, a podobno ze szczytu roztacza się ciekawa panorama widokowa.

Dzwonnica.
Dzwonnica.

My natomiast kontynuujemy naszą wędrówkę. Po pokonaniu blisko trzech kilometrów drogi docieramy do miejsca w którym nasz żółty szlak łączy się z czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim. Teraz właśnie za oznaczeniami tych dwóch szlaków kierować się będziemy bezpośrednio na szczyt. Przed nami ostatni fragment podejścia, w oddali widać już charakterystyczne zabudowania szczytu. W końcu docieramy do schodów które prowadzą na sam wierzchołek. Tutaj robimy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Za nami wieża na Wysokim Kamieniu.
Za nami wieża na Wysokim Kamieniu.

Chwilę później pokonujemy wspomniane schodki i stajemy na szczycie Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.). Jest wzniesienie to położone w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, tuż nad Szklarską Porębą. Masyw Wysokiego Kamienia położony jest w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, w strefie kontaktu granitoidowego masywu karkonoskiego oraz metamorfiku izerskiego. Grzbiet zbudowany z odpornych na wietrzenie hornfelsów, które tworzą skałki na szczycie.

Ciekawostką szczytu są znajdujące się tutaj obiekty. Otóż warto pamiętać, że w 1837 Schaffgotschowie, będący właścicielami tych terenów, wybudowali na szczycie schronisko Hochsteinbaude, jako jedne z pierwszych w Sudetach. W 1875 powstała wieża widokowa, ale już w 1882 budynek schroniska spłonął. Szybko go odbudowano, choć według niektórych źródeł nie oferowano już noclegów. Po II wojnie światowej został zdewastowany i okradziony. Otwarto go ponownie dla turystów w 1947, ale posiadał tylko kilka miejsc noclegowych. W 1963 roku schronisko rozebrano a teren zrównano z ziemią.

Przez lata teren był bezpański. Każdy kto tu przychodził robił to co chciał. Powiększała się ilość śmieci. W 1996 roku został ogłoszony przetarg na kupno tego terenu. W przetargu wygrała rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Nowy właściciel na plecach wnosił na górę narzędzia, worki z cementem, kamienie i deski na budowę, najpierw drewnianej szopy, a później kamiennego schroniska. Po 6 latach intensywnej pracy powstało prywatne schronisko w Górach Izerskich!

Niestety w obiekcie na tą chwilę nie ma możliwości noclegu. Jednak to jeszcze nie koniec, tuż obok powstaje wieża widokowa. Podobnie jak schronisko, jest budowana samodzielnie przez właściciela. Na wieży widokowej ma zostać zamontowana przeszklona kopuła i możliwość obserwowania gwieździstego nieba przez lunety. Sam Wysoki Kamień to świetny punkt widokowy nawet bez wieży, bowiem roztacza się stąd ciekawa panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

My wchodzimy do schroniska, gdzie zaopatrujemy się w zimne napoje. Następnie ruszamy na znajdujące się na szczycie formacje skalne gdzie można usiąść i napawać się pięknym widokiem na wspomniane wcześniej pasma. Robimy sobie tutaj dłuższą przerwę. Widoki są świetne, choć Karkonosze są nieco schowane w chmurach.

Wysoki Kamień - schronisko.
Wysoki Kamień – schronisko.
Wysoki Kamień - budowana wieża widokowa.
Wysoki Kamień – budowana wieża widokowa.
Wysoki Kamień - panorama widokowa.
Wysoki Kamień – panorama widokowa.
Wysoki Kamień - widok na kopalnię kwarcu Stanisław, w tle z prawej Stóg Izerski.
Wysoki Kamień – widok na kopalnię kwarcu Stanisław, w tle z prawej Stóg Izerski.
Wysoki Kamień - widoczny Jested.
Wysoki Kamień – widoczny Jested.
Wysoki Kamień - widok na Karkonosze i okolice Szrenicy.
Wysoki Kamień – widok na Karkonosze i okolice Szrenicy.
Wysoki Kamień - w dole Szklarska Poręba.
Wysoki Kamień – w dole Szklarska Poręba.
Wysoki Kamień - widok na Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem.
Wysoki Kamień – widok na Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem.

W końcu nasza przerwa dobiega końca. Decyduemy się ruszyć w drogę powrotną bowiem w planie na dziś mamy jeszcze zdobycie dwóch wzniesień w Kotlinie Jeleniogórskiej, a także odwiedziny Zamku Wleń. Plan ambitny, tak więc ruszamy w drogę powrotną tą samą trasą którą tutaj weszliśmy.

Bardzo szybko docieramy na Zakręt Śmierci. W tym miejscu warto wspomnieć, że jest to ostry zakręt położony na drodze wojewódzkiej nr 358 zwanej Drogą Sudecką pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Powstał on w latach 1935-37 na zboczach Czarnej Góry, ma 440 m długości, a droga zatacza łuk prawie 180o.

Zakręt swoją nazwę zyskał po licznych wypadkach samochodowych, do których doszło w tym miejscu. Najbardziej znanym wydarzeniem w historii zakrętu był wypadek z 1945 roku, gdy kilka radzieckich ciężarówek, przewożących żołnierzy, spadło w przepaść. Miejsce to stanowi niesamowity punkt widokowy pozwalający podziwiać wspaniałą panoramę Karkonoszy i miasto. W 2020 roku powstała w tym miejscu platforma widokowa, która dodatkowo uwydatnia piękno samego zakrętu i rozciągającej się z niego niesamowitej panoramy gór.

Platforma widokowa na Zakręcie Śmierci.
Platforma widokowa na Zakręcie Śmierci.
Widok z Zakrętu Śmierci.
Widok z Zakrętu Śmierci.

Po wizycie na platformie widokowej i podziwianiu widoków ruszamy w stronę naszych samochodów pozostawionych na pobliskim parkingu. W ten sposób nasza wycieczka na Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) w Górach Izerskich dobiega końca. Wsiadamy do samochodów i ruszamy w dalszą drogę.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.