Pozostałe

Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.)

Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich było celem mojej wycieczki, jaką dobyłem w grudniu 2022 roku. Zapraszam.

Trasa:

Szczawno-Zdrój park – Wzgórze Gedymina – Szczawno-Zdrój park

Długość: ok. 3 km.

Punkty GOT: 6 pkt.

Mapa:

Opis:

Końcem 2022 roku rozpocząłem przygodę z szkoleniem dla Przewodników Sudeckich na certyfikat Przewodnika po Karkonoskim Parku Narodowym. Zajęcia odbywały się głównie w piątki i soboty, a podczas ostatniego grudniowego zjazdu postanowiliśmy z ekipą zostać do niedzieli, aby sobie odpocząć i może zrealizować jakąś wycieczkę.

W niedzielę (04.12.2022 r.) po śniadaniu razem z ekipą ruszamy na Zbójeckie Skały w Szklarskiej Porębie, gdzie znajduje się nowy taras widokowy. Niestety Karkonosze dziś skryte są we mgle dlatego nic nie zobaczymy, ale i tak magia chmur powoduje piękny spektakl. Następnie z Szklarskiej Poręby ruszamy do Sobieszowa na grób koleżanki Roksany Knapik oraz do Jeleniej Góry na spacer po parku aby zobaczyć przekrój geologiczny przez Sudety. Tak nam mija czas do południa, kiedy to odstawiamy Monię na PKP, która wracać będzie do Rzeszowa.

Tak się składa, że na szkolenie do Szklarskiej Poręby wybrałem się razem z Martą koleżanką przewodniczką z kursu pochodzącą z Paczkowa. Razem z Martą po pożegnaniu się z Monią na dworcu ruszamy w drogę powrotną do Paczkowa, ale po drodze rodzi nam się w głowie pomysł aby wykorzystać jeszcze wczesną porę i zahaczyć o Szczawno-Zdrój, aby zdobyć na szybko Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.).

Około godziny 13:00 meldujemy się w parku zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Samochód zostawiamy na parkingu na samym końcu ulicy Narciarskiej, tuż przed szlabanem. Cud, że udało się znaleźć miejsce bo aut jest tutaj sporo. Wysiadamy, zabieramy plecaki i ruszamy w drogę za znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Przed nami dość krótki i niezbyt wymagający spacer.

Mijamy szlaban, idąc podziwiamy uroki parku zdrojowego. Ten jest bogaty w różnego rodzaju atrakcje. Funkcjonuje tutaj mała gastronomia, pump truck dla rowerów, jest także niewielki amfiteatr i wiele innych ciekawostek.

Park zdrojowy w Szczawnie-Zdroju.
Park zdrojowy w Szczawnie-Zdroju.

Idąc niebieskim szlakiem, mijamy się z licznymi spacerowiczami. Trasa nie jest wymagająca, to taki można powiedzieć spacer parkową ścieżką. Po 15 minutach spokojnego marszu od parkingu naszym oczom wyłania się największa atrakcja tego miejsca, a mianowicie nowa wieża. To znak, że Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.) mamy zdobyte!

Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.) to wzniesienie w Górach Wałbrzyskich położone między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem na terenie Parku Zdrojowego w Szczawnie. Dawniej góra była nazywana: Wzgórzem Tkaczy oraz Wzgórzem Szpitalnym, ponieważ należała do szpitala kawalerów maltańskich w Świebodzicach. Góra znajduje się w zachodniej części wzniesień Ptasiej Kopy-Stróżka, stanowiących pasmo wzgórz ograniczających Pogórze Wałbrzyskie, od Kotliny Wałbrzyskiej. Zbudowana jest głównie ze zlepieńców i z szarogłazów kulmowych wizenu.

W roku 1823 lekarz z uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju dr August Zemplin polecił wybudowanie drewnianego pawilonu na szczycie. W roku 1838 dobudowano budynek, a w 1841 powstał belweder z podcieniami. Obiekt wzorowany był na wieży Tangermünde w Stendal. Ośrodek był wielofunkcyjny i mieścił restaurację, muzeum i wieżę widokową, w pobliżu wybudowano również skocznię narciarską i strzelnicę. Zabudowania przetrwały do końca XX w. Wieża runęła pod koniec XX w.

We wrześniu 2020 roku miasto Szczawno-Zdrój w ramach drugiej puli rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymało dofinansowanie projektów budowy wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina w miejscu dawnej wieży, zagospodarowania na cele rekreacyjno-wypoczynkowe zbiorników wodnych wraz z rewaloryzacją szaty roślinnej i drzewostanu, oraz oznakowania miejsc historycznych, budowy obiektu do jeżdżenia na rowerach, rolkach czy deskorolkach i odbudowy spalonego amfiteatru w Parku Zdrojowym.

14 lipca 2021 gmina ogłosiła przetarg na budowę wieży, natomiast 29 lipca nastąpiło otwarcie ofert. Przetarg wygrała firma Tatry z Myślenic, która wybudowała wcześniej wieże na Trójgarbie oraz Borowej za 2 150 000 zł. Budowa wieży trwała 9 miesięcy, uroczyste otwarcie miało miejsce 9 sierpnia 2022. Wieża ma 33 metry wysokości. Na wysokości 27 metrów znajduje się platforma widokowa, a pierwszy taras jest na wysokości 17 metrów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom jest ona dostępna dla osób niepełnosprawnych – na szczyt wieży zamiast schodów prowadzi pochylnia o długości 300 metrów. Przy barierach zamontowano panoramy wypalone laserowo w blasze nierdzewnej.

Razem z Martą szybko wchodzimy na wieżę widokową, a z tej roztacza się bardzo ciekawy choć dziś nieco przysłonięty przez intensywne słońce widok. W kierunku wschodnim otwiera się widok na Ptasią Kopę (590 m n.p.m.) i Lisi Kamień (602 m n.p.m.), a dalej na pasmo Gór Sowich z Wielką Sową (1015 m n.p.m.) na czele. Analizując panoramę dalej pojawiają się Góry Wałbrzyskie: Okrągła (660 m n.p.m.), tuż przed nią nieco chowają się Niedźwiadki (629 m n.p.m.), dalej Dłużyna (685 m n.p.m.), Sucha (775 m n.p.m.), Kozioł (774 m n.p.m.) i Borowa (853 m n.p.m.).

W kierunku południowym pojawiają się widoki na Góry Kamienne. Dostrzegamy między innymi Waligórę (933 m n.p.m.) czy Suchawę (928 m n.p.m.), a także Stożek Wielki (840 m n.p.m.), a dalej na prawo pojawia się widok na Dzikowiec (836 m n.p.m.). W kierunku zachodnim panoramę zamyka Chełmiec (851 m n.p.m.) oraz Trójgarb (778 m n.p.m.). Natomiast na północy pojawia się widok na Wałbrzych, a także widoczne w sponad drzew wieże Zamku Książ. Panorama z wieży jest świetna i sporo czasu tutaj spędzamy na podziwianiu widoków.

Wzgórze Gedymina - nowa wieża widokowa.
Wzgórze Gedymina – nowa wieża widokowa.
Wzgórze Gedymina - panorama widokowa.
Wzgórze Gedymina – panorama widokowa.
Wzgórze Gedymina - widok na Góry Wałbrzyskie i Sowie.
Wzgórze Gedymina – widok na Góry Wałbrzyskie i Sowie.
Wzgórze Gedymina - Ptasia Kopa (590 m n.p.m.) i Lisi Kamień (602 m n.p.m.)
Wzgórze Gedymina – Ptasia Kopa (590 m n.p.m.) i Lisi Kamień (602 m n.p.m.)
Wzgórze Gedymina - zbliżenie w stronę Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina – zbliżenie w stronę Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina - Okrągła (660 m n.p.m.), tuż przed nią nieco chowają się Niedźwiadki (629 m n.p.m.), dalej Dłużyna (685 m n.p.m.), Sucha (775 m n.p.m.), Kozioł (774 m n.p.m.) i Borowa (853 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina – Okrągła (660 m n.p.m.), tuż przed nią nieco chowają się Niedźwiadki (629 m n.p.m.), dalej Dłużyna (685 m n.p.m.), Sucha (775 m n.p.m.), Kozioł (774 m n.p.m.) i Borowa (853 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina - Panorama na kotlinę Wałbrzycha i Góry Kamienne.
Wzgórze Gedymina – Panorama na kotlinę Wałbrzycha i Góry Kamienne.
Wzgórze Gedymina - Widok w stronę Waligóry (933 m n.p.m.) i Suchawy (928 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina – Widok w stronę Waligóry (933 m n.p.m.) i Suchawy (928 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina - Widok na Stożek Wielki (840 m n.p.m.) i Dzikowiec (836 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina – Widok na Stożek Wielki (840 m n.p.m.) i Dzikowiec (836 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina - Widok na Chełmiec (851 m n.p.m.) i Trójgarb (778 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina – Widok na Chełmiec (851 m n.p.m.) i Trójgarb (778 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina - Widok na Chełmiec (851 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina – Widok na Chełmiec (851 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina - Widok na Trójgarb (778 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina – Widok na Trójgarb (778 m n.p.m.).
Wzgórze Gedymina - Panorama na Wałbrzych.
Wzgórze Gedymina – Panorama na Wałbrzych.

W końcu jednak schodzimy z wieży widokowej. Na dole robimy sobie jeszcze pamiątkowe fotki z wieżą. Trzeba przyznać, że konstrukcja jest bardzo ciekawa. Duży plus za brak schodów i pochylnię, dzięki czemu nawet osoby niepełnosprawne mogą korzystać z tego miejsca, a dla nas ułatwienie, że nie trzeba się wspinać po schodach.

Pamiątkowa fotka z wieżą i czas schodzić.
Pamiątkowa fotka z wieżą i czas schodzić.

Opuszczamy Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.) i ruszamy w drogę powrotną na parking idąc tą samą drogą, którą tutaj przyszliśmy. Do samochodu docieramy bardzo szybko. Wsiadamy do środka i ruszamy w drogę powrotną do domów. To była kolejna udana wycieczka, choć dosyć krótka, ale cieszę się, że w końcu odwiedziłem Wzgórze Gedymina i tą słynną już wieżę. Polecam wszystkim to miejsce, super widoki i idealne wzniesienie na spacery.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.