GórySudety

Zawodna (445 m n.p.m.)

Zawodna (445 m n.p.m.) w środkowej części Pogórza Kaczawskiego, w sąsiedztwie wsi Gozdno. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Gozdno – Zawodna – Gozdna

Długość: ok. 1,5 km

Punkty GOT: 3

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis kolejnej wycieczki w ramach mojego urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie, a przez większość urlopu towarzyszył mi kolega z kurs Włodek Kotwas.

Drugiego dnia naszego pobytu na Pogórzu Kaczawskim zdobyliśmy rankiem Wilczą Górę, następnie udaliśmy się na Czartowską Skałę. Teraz natomiast naszym celem będzie Zawodna (445 m n.p.m.). Wsiadamy więc do samochodu i ruszamy w okolice Świerzawy, a dokładniej do wsi Gozdno. Tutaj tuż za wsią znajduje się niewielki parking (można tu dojechać polną drogą) na którym możemy zostawić nasz samochód.

Wysiadamy i ruszamy w drogę nieoznakowaną ścieżką w kierunku szczytu Zawodna (445 m n.p.m.). Trasa prowadzi nas leśną ścieżką, bez większych trudności. Do przejścia mamy 750 metrów. Szybko ten odcinek pokonujemy i meldujemy się na szczycie. Jest to wzniesienie w środkowej części Pogórza Kaczawskiego, w sąsiedztwie wsi Gozdno. Jest zbudowane z permskich skał wulkanicznych – riolitów. W ich zwietrzelinach zalegających na stokach Zawodnej i zboczach sąsiednich dolin można znaleźć agaty. Szczyt do niedawna był pozbawiony walorów turystycznych, jednak sytuację zmieniło postawienie w 2018 r. drewnianej wieży widokowej o wysokości 20 m, z platformą widokową na wysokości 16 m.

Tuż przy wieży znajdują się też ławki na których można odpocząć. Korzystamy z nich, a po chwili ruszamy na wieżę. Po dotarciu na górę zobaczyć możemy dookólną panoramę Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich. W kierunku wschodnim otwiera nam się widok na kamieniołom Krzeniów, dalej możemy dostrzec m.in. Czartowską Skałę, na której byliśmy wcześniej. W kierunku południowym otwiera nam się widok na Góry Kaczawskie. Widzimy Grzbiet Wschodni, Grzbiet Południowy oraz Grzbiet Północny. W kierunku zachodnim widać Ostrzycę Proboszczowicką (503 m n.p.m.), a także Grodziec (389 m n.p.m.). Na północy natomiast otwiera nam się widok na Złotoryję i Wilczą Górę (367 m n.p.m.).

Zawodna - wieża widokowa.
Zawodna – wieża widokowa.
Zawodna - z lewej widoczny kamieniołom Krzeniów.
Zawodna – z lewej widoczny kamieniołom Krzeniów.
Zawodna - z lewej w dali widoczna Czartowska Skała.
Zawodna – z lewej w dali widoczna Czartowska Skała.
Zawodna - widok na Góry Kaczawskie.
Zawodna – widok na Góry Kaczawskie.
Zawodna - grzbiet wschodni Gór Kaczawskich.
Zawodna – grzbiet wschodni Gór Kaczawskich.
Zawodna - grzbiet południowy Gór Kaczawskich.
Zawodna – grzbiet południowy Gór Kaczawskich.
Zawodna - grzbiet północny Gór Kaczawskich.
Zawodna – grzbiet północny Gór Kaczawskich.
Zawodna - z lewej widoczna Ostrzyca, z prawej widoczny Grodziec.
Zawodna – z lewej widoczna Ostrzyca, z prawej widoczny Grodziec.
Zawodna - widok na Złotoryję i Wilczą Górę.
Zawodna – widok na Złotoryję i Wilczą Górę.

Chwilę spędzamy na wieży. Widoki są niesamowite. W końcu jednak decydujemy się ruszyć w drogę powrotną na parking, a wracać będziemy tą samą trasą. W tym miejscu warto jeszcze dodać, że będąc w Gozdnie warto podjechać do pobliskiej Świerzawy, gdzie znajduje się unikatowy późnoromański kościół św. Jana i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, datowany na 2 ćw. XIII w. Według tradycji stoi on na miejscu drewnianego kościółka ufundowanego w 1159 r. przez księcia Bolesława Wysokiego. Początkowo był to kościół parafialny, ale z czasem jego funkcję i znaczenie przejął ulokowany w centrum miasta kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ten zaś stał się filialnym, a następnie cmentarnym. Pożar w 1482 r. i odbudowa w 1507 r. zadecydowały o jego obecnym kształcie.

W okresie reformacji świątynia została przejęta przez ewangelików, ale w 1654 r. powróciła w ręce katolików. Funkcję kościoła cmentarnego obiekt pełnił do 1945 r., po czym został zamknięty i stopniowo niszczał. W końcu lat 50. XX w. rozpoczęto zabezpieczanie obiektu, a większość wyposażenia wywieziono do innych kościołów i muzeów. Od 1977 r., przez około 20 lat trwały systematyczne prace konserwatorskie.

Niezwykle okazały jest oryginalny romański portal przy wejściu do nawy, z motywem Drzewa Życia w tympanonie. Warto zobaczyć dobrze zachowane na ścianach świątyni piaskowcowe epitafia i płyty nagrobne – przeważnie z XVI w. Na uwagę zasługują również kamienna chrzcielnica oraz mensa ołtarzowa, w której w 1997 r. odkryto kamienny relikwiarz. Kościół zasługuje na najwyższe zainteresowanie ze strony turystów, stanowi bowiem unikalny przykład zachowania pierwotnych cech architektury romańskiej, której szczęśliwie nie zatarły późniejsze przebudowy i remonty.

Ponadto, w trakcie prac konserwatorskich na ścianach odkryto niepowtarzalne romańskie i gotyckie polichromie (najcenniejsze znajdują się w absydzie, gdzie zidentyfikowano kilka warstw malowideł). Są to jedyne w Polsce średniowieczne malowidła o charakterze sakralnym przedstawiające świat roślin i zwierząt. Występują tu pospołu ryby, ptaki i czworonogie bestie, które mają dziwne pyski, niekiedy przypominające ludzkie twarze. Podobnie unikatowe są XIV-wieczne gotyckie freski zdobiące północną ścianę nawy, które przedstawiają legendę św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W północnej części prezbiterium znajduje się też oryginalna gotycka polichromia ze sceną Ukrzyżowania.

Świerzawa - romański kościół.
Świerzawa – romański kościół.
Świerzawa - wnętrze kościoła.
Świerzawa – wnętrze kościoła.

W ten sposób dobiega końca nasza wycieczka na Zawodną. Polecam ten ciekawy szczyt, ze względu na piękne panoramy. Warto także jak widać odwiedzić pobliską Świerzawę. Jest to gratka dla miłośników architektury.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.