Zlaty Chlum (891 m.n.p.m.)

Zlaty Chlum (891 m.n.p.m.) i Certovy Kameny (693 m.n.p.m) to dwa cele, które udało nam się zdobyć podczas ostatniej wycieczki. Zapraszam.

Trasa:

Rejviz – Bile Skaly – Zlaty Chlum – Certovy Kameny – Prameny Javorne – Rejviz

Długość: ok. 13 km.

Punkty GOT: 18 pkt.

Mapa:

Relacja:

Końcem czerwca mając wolny weekend postanowiłem wykorzystać to i wybrać się na wycieczkę górską. Wybór padł na szczyt, na którym już wielokrotnie bywałem, lecz bardzo lubię tam wracać. Mowa o szczycie Zlaty Chlum (891 m.n.p.m.) w Górach Opawskich. W sobotę (24.06.2017 r.) ruszam z Nysy kilka minut po godzinie 8:00 w stronę Głuchołaz, a dalej w stronę Zlatych Hor by udać się do przepięknie położonej miejscowości Rejviz. Tuż za miejscowością znajduje się niewielki parking, na którym można pozostawić samochód i stąd właśnie wyruszać będę na Zlaty Chlum.

Pogoda dziś sprzyja. Ostatnim razem, gdy byłem na tym szczycie była zima. Teraz mamy lato więc zupełnie inne warunki pogodowe. Zabieram plecak z samochodu i ruszam za znakami czerwonego szlaku turystycznego w stronę celu. Jako, że Rejviz jest dość wysoko położone wiem, że nie będę musiał pokonywać dużej różnicy wysokości. Odczuwam to dość szybko bowiem trasa z początku prowadzi dość łagodnie w kierunku Chlapeckich Kameny położonych mniej więcej w połowie drogi na szczyt.

Parking za miejscowością Rejviz.
Parking za miejscowością Rejviz.

Po niecałych 30 minutach marszu melduję się przy wiacie odpoczynkowej U Bleskowca, położonej na wysokości 855 m.n.p.m. Robię sobie tutaj chwilkę przerwy na uzupełnienie płynów i ruszam w dalszą drogę. Ścieżka w tym miejscu zaczyna wznosić się troszkę do góry i docieram do położonych tutaj ciekawych formacji skalnych o nazwie Chlapecke Kameny. Zatrzymuję się na chwilę, robię kilka pamiątkowych fotek, po czym ruszam w dalszą drogę.

Wiata odpoczynkowa.
Wiata odpoczynkowa.
Chlapecke Kameny.
Chlapecke Kameny.

Wędrując dalej po kilku minutach pojawia się polana widokowa, którą znam z poprzednich wycieczek. Z polany tej rozpościerają się wspaniałe widoki na Wysoki Jesionik. Zatrzymuję się tutaj na chwilę, aby zrobić kilka fotek. Panorama jest wspaniała wszystkie szczyty są widoczne, w tym ten najważniejszy, czyli Pradziad (1491 m.n.p.m.).

Panorama widokowa na Wysoki Jesionik.
Panorama widokowa na Wysoki Jesionik.
Pradziad (1941 m.n.p.m.)
Pradziad (1941 m.n.p.m.)

Dalsza część trasy ze względu na marsz lasem staje się dość monotonna. W końcu jednak monotonia się kończy i o godzinie 10.50 staję u podnóża wieży widokowej na Zaltym Chlumie. Jest to szczyt w paśmie Gór Opawskich górujący nad miastem Jesenik. Od 1853 w odległości około 200 m od szczytu stała chatka dla turystów, z czasem popadająca w ruinę. W 1899 obok niej stanęła wieża widokowa Freiwaldauer Warte, a wkrótce potem schronisko im. Adolfa Medritzera. Oba obiekty wybudowało Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie. Wieża widokowa na Zlatým Chlumie działa nadal, natomiast schronisko zostało opuszczone i zdewastowane po II wojnie światowej, a ostatecznie spłonęło w 1955. Dziś znajduje się tutaj niewielka chatka.

Pogoda dziś dopisuje, dlatego też jestem pewien, że widoki z wieży będą niesamowite. Żeby na nią wejść trzeba kupić bilet w niewielkim schronisku tuż obok (można płacić złotówkami, ale lepiej nie płacić 10 czy 50 groszówkami). Zaopatruję się w bilet i ruszam na górę. Widoki z wieży nie zawiodły, moim oczom wyłania się wspaniała panorama na masywy Seraka (1351 m.n.p.m.) i Keprnika (1423 m n.p.m.), Pradziada (1491 m n.p.m.) oraz Sokolego Vrchu (967 m.n.p.m.).

Wieża widokowa na Zlatym Chlumie.
Wieża widokowa na Zlatym Chlumie.
Panorama widokowa na Wysoki Jesionik.
Panorama widokowa na Wysoki Jesionik.
Panorama widokowa na masyw Seraka i Keprnika, a w oddali Góry Złote.
Panorama widokowa na masyw Seraka i Keprnika, a w oddali Góry Złote.
Panorama widokowa na masyw Studnicnej Hory w Górach Złotych.
Panorama widokowa na masyw Studnicnej Hory w Górach Złotych.
Pradziad (1941 m.n.p.m.)
Pradziad (1941 m.n.p.m.)
W oddali z lewej Biskupia Kopa, z prawej Pricny Vrch.
W oddali z lewej Biskupia Kopa, z prawej Pricny Vrch.

Po zejściu z wieży postanawiam zrobić sobie jeszcze krótką przerwę na jakiś posiłek na szczycie. Razem z nami na szczycie jest spora grupa czeskich turystów, którzy wypoczywają tutaj racząc się kiełbaskami prosto z ogniska. Ja natomiast wyciągamy kanapki i raczę się nimi. Moja przerwa trwa ok. 30 minut, po czym stwierdzam, że czas wyruszyć w dalszą drogę. Przede mną teraz zejście za  znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Ruszam w kierunku kolejnej atrakcji w dniu dzisiejszym, a mianowicie Certovy Kameny (693 m.n.p.m.). Skałki te już nie jeden raz odwiedzałem, nawet dwa tygodnie temu podczas wycieczki do Jesenika z PTTK Tryton. Wiem także, że czeka mnie dość ostre, ale zarazem krótkie zejście z szczytu do schroniska o tej samej nazwie co skały.

Wieża i schronisko na Zlatym Chlumie.
Wieża i schronisko na Zlatym Chlumie.

Szybko pokonuję to zejście i po chwili docieram do wypłaszczenia, które łączy się także z żółtym szlakiem. Skręcam w lewo i po kilku krokach znajduję się już przed schroniskiem. Wchodzę szybko do schroniska, zbieram pieczątki do książeczek i ruszam w kierunku skał, gdzie doprowadzić ma mnie specjalnie wytyczona ścieżka. Docieram do skał, szybko pokonuję wejście po specjalnie przygotowanych zabezpieczeniach w postaci drabinek, klamer czy łańcuchów. Widok z samych skałek jest niesamowity, w pełni odsłonięty Serak, tuż na wyciągnięcie ręki Studnicny Vrch (992 m.n.p.m.) i Sokoli Vrch (967 m.n.p.m.) oraz Kremenac (735 m.n.p.m.), a w dole Jesenik.

Schronisko Certove Kameny.
Schronisko Certove Kameny.
Certove Kameny.
Certove Kameny.
Wieża na Zlatym Chlumie.
Wieża na Zlatym Chlumie.
Panorama na Wysoki Jesionik i Góry Złote.
Panorama na Wysoki Jesionik i Góry Złote.
Masyw Studnicnej Hory i Sokolego Vrchu.
Masyw Studnicnej Hory i Sokolego Vrchu.
Z lewej Kremenac.
Z lewej Kremenac.

Na Certovych Kamenach spędzam dość sporo czasu i niechętnie podejmuję decyzję o powrocie. Widoki są naprawdę cudowne, pogoda też dopisuje. Zniechęca mnie także monotonny 7,5 km powrót na parking do samochodu. Żegnam się jednak ze skałkami i spokojnym spacerkiem ruszam w drogę powrotną. Przede mną dość długi spacer z kilkoma miejscami w których pojawiają się panoramy widokowe.

Panorama i widoczny z lewej strony Kremenac.
Panorama i widoczny z lewej strony Kremenac.

Największy minus tej trasy to ostatni kilometr, gdzie czeka na mnie asfalt. Całość trasy udaje mnie się przejść w miarę sprawnie. Asfalt mnie jednak zwalnia. Idzie mi się ciężko bowiem jestem już trochę zmęczony. Jednak udaje mi się pokonać tą trudność i o godzinie 15:00 melduję się na parkingu przy samochodzie. W planach mam jeszcze wybrać się do Chaty Rejviz na obiad, jednak decyduję się ostatecznie, że zjadę do Głuchołaz by tam udać się do restauracji Miód Malina, gdzie serwują świetne burgery. Polecam. Podsumowując całą wycieczkę można zaliczyć do udanych. Kolejny raz udało mi się zdobyć Zlaty Chlum. Polecam wybrać się tutaj jak i na przepiękne skałki Certove Kameny. Rejviz również oferuje wiele ciekawostek, jak choćby Chata Rejviz czy Velke Mechove Jezirko. Polecam ten region.

O Adrian Kołodziej 230 artykułów
Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.